Záchranařina
S JAKÝM PSEM?
Pro záchranářský výcvik nejsou předurčena ani preferována žádná speciální plemena psů, jedná se o příslušníky mnoha ras, často i křížence, ale vždy by se mělo jednat o jedince s výraznými dispozicemi pro pachové práce, s vyrovnanými povahami, pevnými nervy a dobrým fyzickým fondem. Nejvhodnější pro jakýkoliv výcvik, tedy i pro záchranářský, jsou příslušníci tzv. pracovních plemen, tedy všichni ovčáci (němečtí, belgičtí, holandští, francouzští) dále boxeři, knírači všech velikostních rázů, erdelteriéři, dobrmani, rotweileři, z původně loveckých pak retrívři, ohaři, v posledních letech se rozmáhají i pastevecká plemena (border kolie) a celá řada dříve velmi málo vídaných plemen (stafordi, pitbulové, ridžbeci), následně pak celá škála nejrůznějších kříženců.
JAKÝ ČLOVĚK?
Činnost kynologa záchranáře přináší často dost odlišné situace, než si adept představuje. Každopádně však vyžaduje obětavost, houževnatost, dost velkou porci odříkání, tvrdé dřiny a odhodlání být prospěšný druhým. Přináší někdy velice těžké okamžiky, náročné nejen fyzicky, ale hlavně psychicky. Kromě dokonalé znalosti výchovy psů a jejich výcviku je od psovoda vyžadována celá řada dalších znalostí a dovedností, které provázejí práci záchranáře: znalost první pomoci, zacházení s motorovými vozidly, motorovými čluny, sněžnými skútry, motorovými pilami, zacházení s lany a uzly, znalost slaňování z vrtulníků apod. Především je však vždy vyžadováno zapálení pro věc, pro záchranářskou činnost, pro hlubší poznávání problémů souvisejících s prací kynologa-záchranáře. Je vítán každý, koho neoslovil dril běžných městských cvičišť a je ochoten pro záchranářský výcvik něco obětovat. Odměnou je soužití v kolektivu stejně smýšlejících lidí, řada skvělých zážitků se svým psem, téměř osmdesát nových kamarádů, na které je možno se spolehnout, a stále rostoucí škála vzpomínek na nezapomenutelné akce, které nikdy neblednou…
KAM SE OBRÁTIT?
Pro budoucí zájemce o záchranářský výcvik jsou instruktoři záchranné brigády připraveni zodpovědět jakýkoli dotaz ohledně výcviku jejich psa a pomoci v přípravě na zkoušku ZZZ (zkoušku záchranářské způsobilosti), která je určena pro veřejnost. Tato zkouška má za cíl prověřit, je-li pes schopen budoucího záchranářského výcviku a psovoda prostřednictvím rozhodčího informovat o dalších možnostech výcviku, případně podmínkách členství v záchranné brigádě.